Soru Cevap

Ağız Bakımı

Ağız Bakımı İçin;

Ağız ve diş sağlığı: Beslenme, Konuşma ve Estetik açıdan önem taşır. Ağız ve diş sağlığı bozulan kişi yiyecekleri yeterince öğütemez, konuşurken sesleri çıkarmakta zorlanır ve (kaybedilen dişlerin yerine göre) estetik olarak hiç hoş olmayan bir görünüm söz konusu olur. Bu nedenle sistemli ve yeterli bir ağız – diş bakımı gereklidir. Ağız bakımında en önemli görev kişinin kendisine düşmektedir. Yeterli zaman ayırarak, sistemli bir şekilde yapılan bakım ile birçok sorunun oluşmasını engelleyebiliriz.

Biz diş hekimlerine düşen görev ise 6 ayda bir yapılan kontrollerle yapılan bakımı denetlemek, gözden kaçan –ihmal edilen- bölgeleri izleyip temizlemektir.

Günümüzde çağdaş ülkelerde Tedavi edici hekimliğin yerini Koruyucu hekimlik almıştır. Özellikle diş hekimliği gibi mecbur olunmadıkça gitmekten kaçınılan ancak son ana gelindiğinde de sevimsiz ve pahalı bir yığın tedavi gerektiren bir dalda, Koruyucu – Önleyici hekimliğin ne denli faydalı ve başarılı olacağı ortadadır.

Ağız bakımında neler, nasıl kullanılmalıdır?

Diş fırçası: İyi bir diş fırçası baş tarafı kısa, düz saplı ve orta sert naylon kıllardan üretilmiş olmalıdır. Elektrikli diş fırçalarının dişleri daha iyi fırçaladığını söylemek her koşulda doğru olmaz.
Diş macunu: Diş fırçasının mekanik fırçalamasının etkisini arttırır. Burada çok sık sorulan bir soruya da cevap vermek gerekiyor. Bize göre ‘’en iyi’’ ya da ‘’ideal’’ bir diş fırçası yoktur. Özel bir macun önerisinin gerekli olmadığı koşullarda en iyi diş macunu size diş fırçalamayı bir zevk haline getiren, tadı ve kokusu hoşunuza giden diş macunudur. Flour konsantrasyonu yüksek, anti bakteriyel ajanlar içeren, diş beyazlatıcı asitler içeren macunlar bulunmaktadır.
Diş ipleri: Diş fırçasının tam temizleyemediği diş ara yüzeylerini temizlemekte kullanılır.
Ağız Gargaraları: İçerdikleri maddelere göre ağızda (özellikle fırçanın ulaşamadığı yerlerde) bulunan mikroorganizmaların aktivasyonunu engeller. Ağızda mevcut bakteri sayısını azaltır ve buna bağlı olarak ağız kokusunu ortadan kaldırırlar ancak unutmayın ağzı çalkalamak bakteri plağını yerinden oynatmaz. Ağız gargaraları diş fırçalamanın ve diş ipi kullanımının yerini tutamaz, sadece bir artı koruma ve bakım yöntemidir.
Diş arası fırçaları: Diş araları ile köprü altlarını temizlemekte kullanılan özel yapılı fırçalardır.

Ağız bakımı ürünlerini nasıl seçmeliyim?

Piyasada çok çeşitli ve cazip kılınan pek çok ürün olması sizi şaşırtabilir. Seçim yaparken onaylanmış ve diş hekiminizin tavsiye ettiği ürünleri satın almaya dikkat etmelisiniz.

Bir diş fırçasını ne kadar süreyle kullanabilirim?

Genelde 6 ay kullanılabilir. Diş fırçasının bozulduğunu kıl demetlerinin birbirinden ayrılmasından, dağılmasından ve eğilmesinden anlayabilirsiniz. Sert kıllı fırçalar dişlerinize ve diş etlerinize zarar verebilir. Aksi tavsiye edilmedikçe orta sert fırçalar tercih edilmelidir.

En doğru diş fırçalama tekniği hangisidir?

Doğru bir fırçalama için;

Dişlerin ön, arka ve çiğneme olmak üzere fırçalanması gereken 3 yüzeyin olduğu bilinmelidir.

Öncelikle 45 derecelik bir açıyla dişe yaklaştırılmalı, dişin dişetiyle birleştiği yere yerleştirilmelidir.

Dairesel hareketlerle dişlerin ön yüzeyleri her bir diş için 10 sn süre ile fırçalanmalıdır.

Fırça yüzeyinin 2 diş genişliğinde olduğu unutulmamalıdır.

Arka yüzeyler diş etinden dişe doğru tek yönlü süpürme hareketiyle temizlenmeli

Özellikle ön dişlerin iç yüzeyleri dar olduğundan bu bölgelerde fırça dik konumda olmalıdır.

Arka dişlerin girintili çıkıntılı çiğneme yüzeyleri ise; fırça yüzeyi paralel tutularak ileri geri hareketlerle temizlenmelidir.

Unutulmamalıdır ki, bakteri plağı ve yiyecek artıklarının olduğu dişlerin arka yüzleri, arka dişler ve dil de temizlenmelidir. Genellikle sadece ön dişlerin ön yüzeyleri fırçalandığından çürükler daha çok arka bölgelerde oluşmakta; diş taşları ise çok az fırçalanan alt ön bölgede olmaktadır.

Uygun bir teknik kullanılmazsa dişler zarar görür mü?

Evet. Dişler çok sert bir tabaka olan mine ile kaplı olmasına rağmen sadece yanlış bir teknikle uygulayacağınız bir fırçadan bile büyük zarar görebilir. Hem dişin üst kısmında hem de kökü kaplayan tabakada aşınmalara, dişetlerinde de çekilmelere yol açabilir. Bu durumda dişler çürüğe daha yatkın hale gelir. Dişleri aşındıracak kadar büyük bir kuvvetle diş fırçalamaktan kaçınılmalı ve yumuşak hareketlerle oynatılmalıdır.

Ara yüz temizleyicileri ne işe yarar?

Diş fırçasının ulaşamadığı yerlerde dişler arasındaki ve dişetinin altındaki artıkları temizlemek için kullanılır. Bu alışkanlığa sahip değilseniz başlamak için geç kalmış sayılmazsınız.

Diş ipi kullanırken şu noktalara dikkat etmelisiniz:

İlk kullanımda kolay kullanım amacıyla mumlu ve naneli diş ipleri tercih edilir. Ayrıca florlu diş ipleri de tercih edilebilir.

Diş ipi her iki elimizin işaret parmağına dolanarak ve başparmağımızın yardımıyla kullanılır.

Diş ipini dişlerinizin arasından yavaş hareketlerle ve kontrollü olarak geçirin. Dişetini yaralayacak sert ve ani hareketlerden kaçınmalısınız.

Dişin üzerinde ipi c harfi çizecek şekilde yukarı aşağı yönde hareket ettirerek ara yüzü temizleyebilirsiniz.