Soru Cevap

Ağız Kanseri

Ağız kanserlerinin sıklığı ve ciddiyeti ağız kanserlerinin çoğunluğu 45 yaşın üzerinde ortaya çıkar ve erkeklerde oluşma olasılığı kadınlara oranla 2 kat daha fazladır.

Ağız kanserlerinin oluştuğu bölgelerde sıklıkla dil, ağız tabanı, dil köküne yakın yumuşak damar alanları, dudaklar ve dişetleridir. Ağız kanserleri erken dönemde teşhis edilerek tedavi sağlanmazsa yayılarak sürekli ağrı, fonksiyon kaybı, tedavi sonrası düzeltilmesi mümkün olmayan yüz ve ağız deformeleri hatta ölümlere yol açabilir.

Ağız kanserlerinin nedenleri nelerdir?

Ağız kanserlerinin kesin nedeni tam olarak bilinmez. Bununla beraber, tütün ürünleri, alkol ve bazı besinlerindeki kanserojen maddeler ve fazla güneş ışığına kalınması gibi faktörlerin ağız kanseri riskini arttırdığı bulunmuştur.

Ağız kanserlerinin muhtemel belirtileri:

Ağız içinde veya ağız dışında beyaz veya kırmızı alanlar ağız içinde hassas, tahriş olmuş, kabarık veya kalınlaşmış alanların olması, ağızda veya boğazda tekrarlayan kanamalar, seste boğukluk veya boğazda yutulamayan cisim hissi, çiğneme yutma zorluğu, dil ve çene hareketlerinde zorlanma, dil ve ağızda his kaybı, ağız kanseri lezyonları başlangıç döneminde ağrısızdır, kanser ilerleyerek sağlıklı ağız dokularında harabiyet oluşturdukça ağrı şikayeti de başlar. Bu nedenle diş hekimine gidilmesi son derece önemlidir.

Ağız kanseri riskinin azaltılması

Sigara, pipo gibi tütünleri kullanmayınız. Tütün çiğnemeyiniz. Alkol kullanıyorsanız, aşırıya kaçmayınız. Meyve ve sebzeden zengin diyetle besleniniz.

Düzenli olarak diş hekimine uğrayınız.