Soru Cevap

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma & Estetik

Bleaching: dişlerin yapısındaki renklenmelerin veya koyu renkli dişlerin daha estetik bir görüntü vermek amacıyla beyazlatılması işlemidir.

Home Bleaching: hastanın kendisi tarafından evde uygulanan diş beyazlatma işlemidir. Basit düzeydeki renklenmelerde tercih edilir. Bu işlemin yapılabilmesi için hastadan bir ölçü alınarak ağız modelinin çıkartılması gerekir. Bu model üzerinde şeffaf ve elastik bir kılıf hazırlanır. Bu kılıfın içerisine diş hekimi tarafından verilen beyazlatıcı jel konularak hastanın kendisi tarafından ağzına takılır. Genellikle gece veya hafta sonları uygulanır.

Home bleachingde kullanılan madde; Karbamid peroksittir. (%10 – 16 – 20 – 22- 25)

Office Bleaching; diş hekimi tarafından muayenesinde uygulanan beyazlatma yöntemidir. Bir dişe veya birkaç dişe uygulanabilir. Beyazlatılması daha zor olan dişlere genellikle muayenesinde müdahale gerekir. Isı, ışık gibi çeşitli tekniklerle bir saat içerisinde bembeyaz dişlere sahip olunabilir. Bir veya birkaç seansta uygulanır.

Office bleachingde kullanılan madde; hidrojen peroksit’tir. (%15-35-38)

Dikkat edilmesi gerekenler;

Beyazlatmada kullanılan jeller ( Hdirojen/Karbamid Peroksit) diş etlerine zarar verebilir. Bu nedenle diş etlerine taşırılmaması gerekir. Taşan kısım bir ıslak pamuk ile silinmelidir.

Home bleaching düzenli bir şekilde ve yeteri kadar sürede yapılmazsa istenilen beyazlık elde edilmeyebilir.

Beyazlatma sonrasında sıcak-soğuk hassasiyet olabilir. Bu hassasiyet normaldir. Bir süre sonra düzelir.

Diş beyazlatmanın zararı; düşük konstrasyonlarda (%10-16) ve doğru uygulamalarda zararı yoktur. Mine üzerinde önemli bir değişikliğe yol açmaz. Sadece yeterince dikkat edilmediği zaman diş etlerine geçici bir zararı olabilir. Yüksek konstrasyonlarda aşırı hassasiyet olabilir.

Diş beyazlatmanın önerilmediği durumlar;

Fazla miktarda kahve içenlerde…

Minesinde defektkler dulunan, dentin tabakası, diş kökü açığa çıkmış kişilerde.

Diş beyazlatmanın devamlılık süresi;

Tetrasiklin lekesi gibi renklenmelerin giderilmesi amacıyla yapılan beyazlatmalar genellikle geri dönmez.

Genel renk açılmasının sağlanması amacıyla yapılan beyazlatmalar 3-4 yıl kadar devam edebilir. Bu süre kişiden kişiye beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak değişebilir. Zamanla renk %10-20 geri dönebilir.

Sigara-kahve gibi renklendirici gıdaları çok kullananlara 1-2 yıl sonra renk %30-40 geri dönebilir.

Rengin geri dönmemesi için pekiştirme amaçlı olarak 6-12 yıl ayda bir tek günlük kullanım ile beyazlatma tekrarlanmalıdır.