Ağız içinde meydana gelen sorunlardan en sık olanı ağızda yara olarak gözüken şişlikler veya açık yaralardır. Ağızda yara, ağız mukozasında meydana gelen küçük ve ağrı yapan ülserdir. Bu yaralar yuvarlak veya oval şekilli olup beyaz renkli, sarı renkli halleri vardır. Bu renkler yaraların merkez kısımlarında yoğun bir şekilde görülürler. Genellikle 5 veya 10 gün içerinsin de iyileşirler. Yaraların vermiş olduğu rahatsızlıklar ve nasıl tedavi edilecekleri sorularının yanıtları şunlardır;

AFT Nedenleri ve Belirtileri

Aft yaraları, genelde stres ve bağışıklık sisteminin zayıflaması durumlarında, beslenme yetersizliğinde (Demir, Folik Asit ve B12 Vitamini), alerjik reaksiyonlar gibi hassas durumlarda meydana gelebilir. Bunlarla beraber hormonal değişiklikler ve fiziksel yaralanmalar da ağız yaralanmalarını tetikler.

Ağız yaralanmalarının normal bir yaralanma mı yoksa AFT yaralanması mı olduğunu bazı belirtiler ile anlayabiliriz. En önemli belirtiler ağrılı yaralanmalardır. Yemek yerken ve konuşurken ağız hareketlerini sık olduğu durumlarda ağrılar olabilir.

Yaranın orta kısımlarında beyaz veya sarı renkli bir bölge görülür. Yaranın etrafında kızarıklıklar görülür. Yenen yemekler ve içecekler temas ettiğinde çok fazla ağrıya neden olur.

Nasıl tedavi edilir?

Sancıların yüksekliği bazen çok fazla olabilir. Sancı ve ağrıların çoğalması durumunda ağrı kesici alımı yapılır. Ağrı kesicilerle beraber ağız gargarası da kullanılarak iyileşme sürecini desteklenebilir.

Ağız hijyenine dikkat edilerek tedavi süreci hızlandırılır.

Beslenme şekline dikkat edilerek Aft yaralarını tetikleyen yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Ayrıca yara iyileştirici antiseptik jeller ile kortikosteroid merhemler sürülerek yaranın hızlı iyileşmesi sağlanabilir.

Atf ağız yaraları sık görülen bir ağız sağlığı sorunudur. Atf ağız yaralarında genellikle iyileşme süreci içerisinde yukarıdaki yöntemler uygulanarak iyileşmede hızlanmalar görülür. Fakat belli bir süre içinde iyileşme gözükmez, yara sürekli tekrarlıyorsa veya ağrılar artarsa profesyonel yardım alınması gerekmektedir. Genelde ağız bakımını düzenli yapan kişiler, ağız hijyenine dikkat eden kişiler atf ağız yaralanması yaşasa bile ya hafif atlatır ya da etkisin oldukça düşürür. Ağız bakımı ile ilgili detaylı bilgi edinmek için “Ağız bakımı: Sağlıklı Bir Gülümsemenin İp Uçları ve Ağız Bakım Suyunun Önemi” blog yazımızı okuyabilirsiniz.Language