Gündelik yaşamının yoğun iş temposu ve koşuşturması arasında, ağız bakımı ve sağlığınızı ihmal etmek, estetik görünümünüzü de genel sağlığınızı da doğrudan etkilemektedir.Ağız bakımı, beslenme, Konuşma ve Estetik görünüm açıdan önem taşır. Ağız ve diş sağlığı bozulan kişi yiyecekleri yeterince öğütemez, konuşurken sesleri çıkarmakta zorlanır ve (kaybedilen dişlerin yerine göre) estetik olarak hiç hoş olmayan bir görünüm söz konusu olur ama bunun önüne geçebilmek için rutinleştirilmiş bir ağız bakımı düzenine ihtiyaç vardır. Bu rutinler arasında ağız bakım suyu ve diş fırçalamak önemli bir parçaya sahip olmasıyla dikkat çekmektedir.

Ağız Bakımı Konusunda Yapılması Gerekenler

Düzenli diş fırçalama: İyi bir diş fırçası baş tarafı kısa, düz saplı ve orta sert naylon kıllardan üretilmiş olmalıdır. Elektrikli diş fırçalarının dişleri daha iyi fırçaladığını söylemek her koşulda doğru olmaz. Günde en az iki kere fırçalanmalıdır. Diş macunları diş fırçasının mekanik fırçalamasının etkisini arttırır. Flour konsantrasyonu yüksek, anti bakteriyel ajanlar içeren, diş beyazlatıcı asitler içeren macunlar bulunmaktadır.

Diş ipi kullanımı: Diş aralarındaki artıkları ve plak birikimini temizlemek için diş ipi kullanmak, diş sağlığınızı destekler. Diş fırçasının tam temizleyemediği diş ara yüzeylerini temizlemekte kullanılır. Ağzınızda kullandığınız diş ipi, diş eti sağlığınızı da korumak için önemlidir.

Ağız gargarası kullanımı: İçerdikleri maddelere göre ağızda (özellikle fırçanın ulaşamadığı) bulunan mikroorganizmaların aktivasyonunu engeller. Ağızda mevcut bakteri oluşumunu engeller ve buna bağlı olarak ağız boşluğunu ortadan kaldırır ancak ağzını çalmak bakteri plağını yerinden oynatmayı unutmayın. Ağız gargaraları diş fırçalamanın ve diş ipinin yerini tutamaz, sadece bir ek koruma ve bakım yöntemidir.

Beslenme beslenmesi: Gündelik hayatta yediğimiz ve içtiğimiz bazı besinlerin içerisinde ki şeker ve asitlerin sağladığından dolayı diş minesine zarar verir. Bu tarz yiyecek ve içeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Bol su tüketimi kusmak üretimi arttırılır ve ağız içi HP değeri dengelenir.

Düzenli Diş hekimi kontrolleri: Ağız sağlığı için kullanılan ağız bakımı suyu, diş macunu vb. Kusursuz yanı sıra en önemlisi profesyonel destek almaktır. Erken dönemde tespit edilen mesafeden daha kolay olabilir. Diş taşı temizliğinde ağız sağlığınızı korumada etkilidir.

Ağız bakımı denildiğinde akla gelen ilk şey güzel gülüşler oluyor ama ağız sağlığı genel sağlığınızı da yansıtabilen önemli bir faktördür. Sağlığınız için rutininiz için ağzınızı korumanızı ihmal etmeyiniz ve uzman hekimlere bir şekilde görünerek destek alın.Language