Kendinize olan güveninizi yansıtan gülümsemeniz çarpık dişler ile bozulabilir. Çarpık dişler pek çok insan için sağlık sorunlarına da yol açabilir. Bu sorun yaşam standartınızı etkilemekle beraber nelere yol açtığını ve tedavi yollarını inceleyeceğiz;

Çarpık dişlerin oluşum nedenleri

Çarpık dişlerin oluşumunda en yaygın olan neden genetik faktörlerdir; aile de kalıtsal olan bu durum diş yapısının oluşumunda etkili olabilir. Aile üyeleri çarpık dişlere sahipse sizlerde de bu durum görülebilir.

Çene yapısı faktörü; çene yapısı bozuk olan kişilerde diş çarpıklığı görülebilmektedir.

Süt dişleri; süt dişleri olması gerekenden daha erken bir şekilde dökülürse veya çeşitli sorunlar meydana gelirse sonrasında çıkan kalıcı dişlerin çarpık olması sorunu meydana gelebilir.

Çocuklarda kullanılan emzik ve biberonlar; ebeveynler kullandıkları emzik ve biberonları yanlış seçilmişse çocukların dişlerin de çarpıklık meydana gelebilir.

Küçük yaşlarda parmak emilmesi; parmak emme alışkanlığı birçok çocukta görülmektedir. Parmak emilerek dişlerin konumları bozulabilir.

çarpık dişler ile mücadele edin

Çarpık dişlerin yol açtığı etkiler

Çarpık dişlerin çürümesi sorunu, çarpık dişler dokundukları diğer dişileri çürütmeye başlar. Bu durum son derece önemlidir diş kayıplarına yol açabilir.

Dişlerin çarpıklaşması, diş sağlığının bozulmasını da olumsuz etkiler, dişlerin yakın ve çarpıklaşmaları, diş ipi kullanımı ve diş fırçalaması gibi temel ağız sağlığı uygulamalarından istenilen verimin alınamamasına neden olur.

Dişlerin yerlerinin düzgün olmaması bazen konuşma bozukluklarına yol açabilir. Konuşurken bazı kelimelerin tam çıkmaması gibi sorunlar ve önemli etkilerdir.

Çiğneme sorunları çarpık dişlerin bir başka etkisi olarak göze çarpmaktadır. Dişlerin yemekleri tam anlamıyla parçalamaması vücut sağlığı açısından zararlı bir durum oluşturabilir.

Çarpık dişler tedavi yöntemleri

Çarpık dişlerin tedavisinde kullanılan en yaygın tedavi yöntemi ortodontik tedavilerdir. Dişlerin yerlerine gelebilmesi için diş telleri, şeffaf plaklar ve fren tedavileri kullanılmaktadır.

Bu parçaların çözümünün olmadığı yerlerde cerrahi müdahaleler gerçekleşmektedir. Çene kemiğine uygulanan cerrahi müdahaleler ile kemikte bulunan olağan dışı durum düzeltilebilir.

Bazen de dişlere yönelik estetik tasarım yöntemi ile tedavi uygulanır. Kaplama ile yapılan bu tedavi yöntemi porselen ile kaplama olarak iki farklı şekilde uygulanmaktadır.

Çarpık dişler yaşam standartlarını oldukça düşürür ama korkulmaması gereken bir durumdur. Bu şekilde bir sorununuz varsa, randevu alarak size yardımcı olmamızı sağlayabilirsiniz. Güzel bir gülümseme için çarpık dişlerinizi asla ihmal etmeyin.Language