Dişlerinizi daha beyaz bir hale getirmek sizin elinizde

Diş beyazlatma insanların son yıllarda sıkça başvurduğu bir yöntemdir. Diş beyazlatma ile sağlıklı gülüşler yeniden kazandırılmaktadır. Beyaz olan diş rengi zaman içinde iki farklı etkenden dolayı renk değiştirir. Bunlardan ilki, dış kaynaklı renk değişikliğidir. Dışarıdan olan etmenler (bakteri, plak, mantar, sigara ve tütün ürünleri, çay, kahve ile beraber ağız hijyeni) olarak ön plana çıkmaktadır. İkinci olarak içeriden kaynaklı renk değişikliğidir. İç kaynaklı etmenler (ilaç kullanımı, kök kanal enfeksiyonu) gibi faktörler ile dişlerin beyaz renginin kaybolması meydana gelir.

 

Diş Beyazlatmak Seçenekleri

Diş beyazlatma işlemi yapılmadan önce doktor muayenesi yapılmalı ve kişiye özel hangi yöntem kullanılırsa daha faydalı olur belirlenmelidir. Ev de yapılabilen yöntemler ve profesyonel tedavi yöntemleri olmak üzere iki farklı seçenek vardır. Her iki yöntemde de belli bir süre sonra yapılan işlemler etkisini kaybedip beyaz olan diş görünümü rengini kaybedebilir. Yenilen yemekler ve içilen içecekler dişlerin ne kadar sürede renginin değişeceğine etki eder. Diş beyazlatma işlemi yanlış yapılırsa dişlerde hasarlar oluşabilir ve diş kayıplarına kadar gidebilir.

Diş beyazlatma ile önemli bir renk değişimi olur

Evde Beyazlatma

Ev ortamında insanlar dişlerini beyazlatabilirler. Fakat bu beyazlık sağlanırken hangi tehlikelerle karşılaşacakları hakkında çoğu zaman fikir sahibi değillerdir. En çok bilinen yöntemlerden olan limon ile dişlerin beyazlatılması asit yoğunluğu nedeniyle dişleri aşındırarak hasarlara neden olur. Bir diğer yöntem olan karbonat ise baz oranı yüksekliği yüzünden diş minesine zarar verir. Jel ürünlerin kullanımı içeriklerin bilinmemesi nedeniyle ve diş etine değdiği zaman oluşabilecek hasarlar nedeniyle tavsiye edilmez.

 

Profesyonel Beyazlatma

Diş kliniğinde yapılan beyazlatma işlemleri en etkili yöntemdir. İşleme ilk olarak diş taşı temizlemeyle başlanır. Daha sonra diş eti koruyucu ile kaplanır. Dişlere beyazlatıcı sıvı sıkılarak ışık verilir ve tedavi tamamlanır. Bu işlem iki veya üç tekrar ile 15 dakikalık periyodlarda yapılır. Renk olarak 2 veya 3 ton bir açılma gözlenir. İşlem yapıldıktan sonra o gün içerisinde dişlerin direk rengini etkileyecek yiyecekler yenmemesi tavsiye edilir.

 

Diş Beyazlatma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş beyazlatma işlemlerinin en kalıcı şekilde olanı klinik ortamında yapılan beyazlatmalardır. Ama şu bilinmelidir ki yenilip içilen bazı besinler dişlerin renginin değişmesine direk etki etmektedir. Beyazlatma işlemi yapıldıktan sonra çay, kahve, sigara vb. tüketilirse daha hızlı bir şekilde diş rengi beyazlığını kaybedecektir. Belirli aralıklarla bu işlemler yapılarak beyaz dişler korunabilir ve herhangi bir diş tahribatı meydana gelmez. Siz de dişlerinizle alakalı sorunlar yaşıyorsanız kliniğimizden Randevu alıp ücretsiz danışmanlık alarak tedavi süreçlerini öğrenebilirsiniz.Language